Russian Athletics Meeting
58 Znamensky Memorial
4-5 June 2016 Russia, Zhukovskiy, Meteor stadium

- | In English












News

Results 2016

Program 2016

Management

Records



All Athletics








Results
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003


9 June 2007, Zhukovsky, Meteor stadium


Men


100m
1
Matic Osovnikar
SLO
10,24




2
Andrei Yepishin
RUS
10,32




3
Igor Gostev
RUS
10,34




4
John Woods
USA
10,35




5
Roman Smirnov
RUS
10,35




6
Anatoly Dovgal
UKR
10,51




6
Aleksandr Volkov
RUS
10,51




8
Maksim Mokrousov
RUS
10,51




400m
Final 1
1
Maksim Aleksandrenko
RUS
46,45




2
Andrei Rudnitski
RUS
46,76




3
Dmitri Petrov
RUS
46,92




4
Oleg Mishukov
RUS
47,02




5
Andrei Polukeiev
RUS
47,34




6
Ruslan Baiazitov
RUS
47,51




7
Maksim Babarykin
RUS
47,62




8
Vladimir Demchenko
RUS
47,85




Final 2
1
Maksim Dyldin
RUS
45,92




2
Daniel Dabrowski
POL
46,13




3
Santa Carlos
DMA
46,21




4
Vladislav Frolov
RUS
46,27




5
Artiom Sergeyenkov
RUS
46,56




6
Konstantin Sverkach
RUS
46,68




7
Anton Galkin-Samitov
RUS
46,79




8
Yevgeni Lebedev
RUS
47,17




1500m
1
Sergey Ivanov
RUS
3.43,74




2
Yuri Koldin
RUS
3.43,78




3
Dmitri Bogdanov
RUS
3.44,04




4
Dmitri Nizelski
RUS
3.44,79




5
Artem Mastrov
RUS
3.44,84




6
Andrei Osipov
RUS
3.45,37




7
Aleksei Popov
RUS
3.45,91




8
Ramil Aritkulov
RUS
3.47,23




9
Stanislav Anischenko
RUS
3.48,74




10
Aleksandr Krivchonkov
RUS
3.49,22




11
Aleksey Yefimov
RUS
3.49,53




12
Dmitri Onufrienko
RUS
3.49,59




13
Aleksei Ivanov
RUS
3.49,70




5000m
1
Geoffrey Kipngeno
KEN
13.37,37




2
Moses Kigen
KEN
13.37,69




3
Aleksandr Orlov
RUS
13.37,88




4
Eduard Bordukov
RUS
13.38,33




5
Pavel Naumov
RUS
13.38,48




6
Andrey Safronov
RUS
13.39,52




7
Sergei Yemelianov
RUS
13.40,02




8
Shadrack Langat
KEN
13.52,13




9
Ali Topkara
TUR
13.56,66




High jump
1
Viacheslav Voronin
RUS
2,27




2
Andrei Tereshin
RUS
2,23




3
Bohdan Bondarenko
UKR
2,19




4
Ivan Ilichev
RUS
2,19




5
Pavel Fomenko
RUS
2,15




5
Ivan Ukhov
RUS
2,15




7
Grzegorz Sposob
POL
2,15




8
Aleksandr Shustov
RUS
2,15




Pole vault
1
Yevgeni Lukianenko
RUS
5,70




2
Igor Pavlov
RUS
5,55




3
Aleksandr Averbukh
ISR
5,55




4
Dmitri Starodubtsev
RUS
5,40




5
Leonid Kivalov
RUS
5,40




6
Viktor Chistyakov
RUS
5,40




7
Denis Yurchenko
UKR
5,40




8
Pavel Prokopenko
RUS
5,20




Triple jump
1
Danil Burkenia
RUS
17,00




2
Dmitri Valiukevich
SVK
16,92




3
Aleksandr Sergeiev
RUS
16,83




4
Lukman Adams
RUS
16,63




5
Viktor Guschinski
RUS
16,56




6
Andreas Pohle
GER
15,65




7
Vladimir Chicherov
RUS
15,62




Javelin throw
1
Sergei Makarov
RUS
87,32




2
Aleksandr Ivanov
RUS
86,71




3
Igor Sukhomlinov
RUS
79,88




4
Ainars Kovals
LAT
79,29




5
Igor Janik
POL
78,55




6
Ilia Korotkov
RUS
75,14




7
Stefan Mueller
SUI
74,60




8
Peter Esenwein
GER
71,32




9
Vladislav Shkurlatov
RUS
70,18





Women


100m
1
Yevgenia Poliakova
RUS
11,09 2.7




2
Debbie Ferguson
BAH
11,27 2.7




3
Natalia Rusakova
RUS
11,32 2.7




4
Marina Kislova
RUS
11,38 2.7




5
Yulia Chermoshanskaia
RUS
11,40 2.7




6
Natalia Murinovich
RUS
11,46 2.7




7
Yelena Bolsun
RUS
11,65 2.7




400m
Final 1
1
Yelena Novikova
RUS
52,29




2
Anastasia Kochetova
RUS
52,45




3
Antonina Krivoshapka
RUS
53,08




4
Daria Safonova
RUS
53,71




5
Olga Soldatova
RUS
54,00




6
Yelena Voinova
RUS
54,35




7
Diana Potapova
RUS
55,07




Final 2
1
Svetlana Pospelova
RUS
51,97




2
Zhanna Kascheeva
RUS
52,08




3
Anastasia Ovchinnikova
RUS
52,30




4
Tatiana Veshkurova
RUS
52,38




5
Yelena Migunova
RUS
52,58




6
Zuzanna Radecka
POL
52,68




7
Olesia Zykina
RUS
52,69




8
Danijela Grgic
CRO
53,13




800m
Final 1
1
Maria Shapaeva
RUS
2.03,55




2
Olesya Chumakova
RUS
2.04,36




3
Yekaterina Martynova
RUS
2.04,54




4
Tatyana Paliyenko
RUS
2.04,65




5
Natalia Periakova
RUS
2.04,90




6
Natalia Khruscheliova
RUS
2.05,31




7
Yekaterina Kostetskaia
RUS
2.05,59




8
Tatiana Popova
RUS
2.07,04




9
Yelena Aleksandrova
RUS
2.08,10




10
Suvi Myllymaki
FIN
2.09,95




Final 2
1
Yelena Soboleva
RUS
1.59,49




2
Oksana Zbrozhek
RUS
2.00,10




3
Svetlana Cherkasova
RUS
2.00,32




4
Olga Kotliarova
RUS
2.01,09




5
Svetlana Kliuka
RUS
2.01,12




6
Yuliya Krevsun
UKR
2.01,15




7
Aneta Lemiesz
POL
2.02,51




8
Nadezhda Vorobyova
RUS
2.02,98




9
Natalia Panteleeva
RUS
2.03,10




3000m Steeplechase
1
Gulnara Galkina-Samitova
RUS
9.14,37




2
Yelena Sidorchenkova
RUS
9.38,73




3
Mekdes Bekele Tadese
ETH
9.41,50




4
Natalia Izmodenova
RUS
9.58,50




5
Turkan Erismis
TUR
10.06,92




6
Svetlana Tuleneva
RUS
10.52,26




7
Snezhana Karpova
RUS
11.01,14




100m Hurdles
1
Tatiana Pavli
RUS
12,80 4.0




2
Aleksandra Antonova
RUS
12,86 4.0




3
Yulia Kondakova
RUS
12,95 4.0




4
Tatyana Dektyaryova
RUS
13,10 4.0




5
Svetlana Topilina
RUS
13,15 4.0




6
Viktoria Gappova
RUS
13,34 4.0




7
Johanna Halkoaho
FIN
13,36 4.0




8
Lyudmila Klimova
RUS
13,70 4.0




400m Hurdles
Final 1
1
Yulia Muliukova
RUS
57,48




2
Olga Adamovich
RUS
57,50




3
Yekaterina Bakhvalova
RUS
58,55




4
Yelena Maksimova
RUS
59,16




5
Oksana Volosyuk
UKR
59,54




6
Valeriya Znamenskaya
RUS
61,45




7
Yekaterina Kuzmenko
RUS
62,39




Final 2
1
Natalia Ivanova
RUS
54,76




2
Yevgenia Isakova
RUS
55,97




3
Yekaterina Bikert
RUS
56,38




4
Irina Obedina
RUS
56,79




5
Anastasia Ott
RUS
57,08




6
Marina Shiyan-Safirova
RUS
57,95




Long jump
1
Tatiana Lebedeva
RUS
6,84




2
Tatiana Kotova
RUS
6,78




3
Irina Simagina
RUS
6,64




4
Viktoriya Rybalko
UKR
6,61




5
Natalia Lebusova
RUS
6,59




6
Malgorzata Trybanska
POL
6,53




7
Liudmila Blonska
UKR
6,44




7
Anna Kovalenko
RUS
6,37




8
Concepcion Montaner
ESP
6,14




Shot put
1
Anna Omarova
RUS
19,68




2
Anna Avdeieva
RUS
19,11




3
Irina Khudoroshkina
RUS
18,66




4
Oksana Gaus
RUS
18,45




5
Irina Tarasova
RUS
17,65




6
Irina Kirichenko
RUS
16,93




7
Oksana Chibisova
RUS
16,64




8
Inna Sarancha
RUS
14,84




Hummer throw
1
Gulfia Khanafeieva
RUS
74,32




2
Betty Heidler
GER
73,23




3
Kamila Skolimowska
POL
72,32




4
Manuela Montebrun
FRA
71,12




5
Yelena Priima
RUS
68,95




6
Martina Danisova
SVK
67,03




7
Yelena Konevtseva
RUS
62,68





Tatiana Lysenko
RUS
DQ IAAF Rule 32.2.a 77.01





Yekaterina Khoroshikh
RUS
DQ IAAF Rule 32.2.a 72.07












Rambler's Top100


Znamensky Memorial Russian Athletics Meeting