Russian Athletics Meeting
58 Znamensky Memorial
4-5 June 2016 Russia, Zhukovskiy, Meteor stadium

- | In English












News

Results 2016

Program 2016

Management

Records



All Athletics








Results
2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003






7-8 June 2003, Tula, Arsenal stadium.

Gulfia Khanafeeva (u23) set the new russian hammer throw record of 67,19 m.
Marina Kislova took an sprint double, clocking 11,21 and 23,02 for the 100 m and 200 m respectively.

Full results in WinRAR file - 46 KB.
See the photos from Znamensky Memorial in the section "Photo".

Time
 
Event
17:00

Official opening
17:30
W
Long jump


Place
Athlete
1
2
3
4
5
6
Result
1
Irina Melnikova, RUS
6,60
X
6,59
6,63
6,76
6,53
6,76
2
Lyudmila Galkina, RUS
6,64
6,68
6,61
6,45
6,72
6,65
6,72
3
Irina Simagina, RUS
6,56
6,70
X
6,52
X
6,51
6,70
4
Nadezhda Bazhenova, RUS
X
6,50
6,51
6,56
X
X
6,56
5
Tatiana Ter-Mesrobian, RUS
6,51
6,51
X
6,48
X
X
6,51
6
Inna Ivlieva, RUS
6,36
6,42
X
X
X
X
6,42
7
Yelena Prokhorova, RUS
6,18
6,00
6,29



6,29
8
Svetlana Zaitseva, RUS
X
6,27
6,16
X
X
X
6,27


17:50
M
110 mh


Place
Athlete
Result
1
Sergey Chepiga, RUS
13,81
2
Igor Peremota, RUS
13,85
3
Yury Volkov, RUS
13,91
4
Yevgeny Borisov, RUS
13,98
5
Andrey Kislykh, RUS
14,00
6
Andrey Lotsmanov, RUS
14,44
7
Igor Vashchenko, RUS
14,48


18:00
W
100 mh


Place
Athlete
Result
1
Natalia Shekhodanova, RUS
12,88
2
Svetlana Laukhova, RUS
12,89
3
Natalia Kresova, RUS
13,01
4
Maria Koroteeva, RUS
13,22
5
Lyudmila Meskhiya, RUS
13,55
6
Yulia Shabanova, RUS
13,82
7
Lana Grinevich, RUS
13,96

Polina Roslavtseva, RUS
DNS


18:00
W
Hammer throw


Place
Athlete
1
2
3
4
5
6
Result
1
Olga Kuzenkova, RUS
69,68
X
69,58
71,38
-
-
71,38
2
Alla Davydova, RUS
68,47
67,73
67,73
66,13
X
67,03
68,47
3
Gulfia Khanafeeva, RUS
67,19
66,81
X
X
X
X
67,19
RR (23)
4
Tatiana Lysenko, RUS
63,88
64,67
X
63,13
64,82
66,09
66,09
5
Ivana Bkrljacic, CRO
63,38
62,79
65,07
64,83
X
X
65,07
6
Yelena Konevtseva, RUS
58,49
63,92
63,75
X
60,39
64,34
64,34
7
Nadezhda Ovcharenko, RUS
59,41
X
60,39
59,09
X
X
60,39
8
Tatiana Konstantinova, RUS
59,43
X
59,92
57,03
59,08
X
59,92


18:15
W
800 m


Place
Athlete
Result
1
Natalia Khrushcheleva, RUS
1.58,05
2
Larisa Chzhao, RUS
1.58,71
3
Tatiana Yegorova, RUS
2.00,57
4
Olga Raspopova, RUS
2.00,82
5
Svetlana Cherkasova, RUS
2.01,20
6
Irina Vashchentseva, RUS
2.01,26
7
Tatiana Rodionova, RUS
2.02,09
8
Oksana Ilyushkina-Kochetkova, UKR
2.03,82


18:20
M
Discus throw


Place
Athlete
1
2
3
4
5
6
Result
1
Aleksandr Borichevskiy, RUS
59,41
X
X
X
X
58,51
59,41
2
Vyacheslav Ivashkin, RUS
57,41
56,30
53,97
57,41
X
X
57,41
3
Ilya Kostin, RUS
53,74
X
56,05
X
X
X
56,05
4
Bogdan Pishchalnkov, RUS
55,79
52,66
54,86
52,37
55,56
55,08
55,79
5
Valeriy Degtyarev, RUS
54,93
X
X
52,13
51,38
52,09
54,93
6
Yury Seskin, RUS
51,31
50,55
53,06
53,32
X
54,46
54,46
7
Aleksey Filippov, RUS
52,66
51,64
X
X
50,56
X
52,66
8
Velko Chegar, SRB
49,04
X
X
48,55
49,12
X
49,12


18:40
M
Long jump


Place
Athlete
1
2
3
4
5
6
Result
1
Denis Sinyavskiy, RUS
X
7,72
5,50
7,50
7,99
7,10
7,99
2
Andrey Bragin, RUS
7,58
X
7,70
7,72
7,98
7,84
7,98
3
Kirill Sosunov, RUS
7,69
7,92
7,86
7,86
X
7,80
7,92
4
Ruslan Gataullin, RUS
6,90
7,67
7,91
7,81
7,87
X
7,91
5
Garenmotse Gable, BOT
7,48
7,84
7,67
7,66
7,85
7,46
7,85
6
Dmitriy Mitrofanov, RUS
7,34
7,55
7,55
7,36
7,83
X
7,83
7
Vladimir Malyavin, RUS
7,59
7,66
7,60
7,70
X
7,57
7,70
8
Vladimir Yashin, RUS
7,49
7,30
7,63
X
7,24
-
7,63


18:55
W
Shot put


Place
Athlete
1
2
3
4
5
6
Result
1
Irina Korzhanenko, RUS
19,11
X
X
19,04
X
19,28
19,28
2
Svetlana Kriveleva, RUS
18,10
18,80
X
18,98
19,27
18,68
19,27
3
Nadezhda Ostapchuk, BLR
18,46
18,94
18,86
X
X
X
18,94
4
Olga Ryabinkina, RUS
18,29
18,18
18,51
18,38
18,35
18,34
18,51
5
Krystina Zabawska, POL
17,66
18,13
18,27
17,99
X
X
18,27
6
Irina Khudoroshkina, RUS
17,75
18,12
X
X
18,04
X
18,12
7
Anna Romanova, RUS
17,06
17,33
16,66
16,92
X
X
17,33
8
Olga Ivanova, RUS
16,13
16,66
16,42
X
16,67
16,81
16,81


19:00
M
400 mh


Place
Athlete
Result
1
Ruslan Mashchenko, RUS
49,88
2
Aleksandr Derevyagin, RUS
50,47
3
Kirill Sedykh, RUS
50,83
4
Aleksandr Borshchenko, RUS
51,58
5
Roman Matveev, RUS
52,01
6
Arkadiy Vikhrov, RUS
52,13
7
Konstantin Oryabinskiy, RUS
53,23
8
Pavel Nikishov, RUS
DNS


19:15
W
400 mh


Place
Athlete
Result
1
Oksana Gulumyan, RUS
56,12
2
Tatiana Debela, UKR
57,31
3
Nadezhda Kopp, RUS
57,78
4
Yekaterina Bikert, RUS
57,89
5
Yelena Ildeykina, RUS
58,66
6
Yelena Doronina, RUS
58,66
7
Alevtina Ivanova, RUS
1.00,31
8
Zhanna Ryakhovskaya, RUS
1.00,37


19:20
W
High jump


Place
Athlete
178
182
186
189
192
194
196
198
202
Result
1
Marina Kuptsova, RUS

O
O
O
XO
O
XO
O
XXX
198
2
Viktoriya Seregina, RUS

O
-
O
O
XO
O
XXX

196
3
Anna Chicherova, RUS

O
O
XO
O
O
O
XXX

196
4
Yelena Yelesina, RUS

O
O
O
O
O
XXX


194
5
Svetlana Lapina, RUS

O
O
XO
XO
XXO
XXX


194
6
Yelena Slesarenko, RUS

O
XO
XO
XXO
XXX



192
7
Kart Siilats, EST
XXO
XXO
XXX






182
8
Tatiana Titova, RUS
XO
XXX







178


19:25
M
800 m


Place
Athlete
Result
1
Osmar Santos, BRA
1.46,02
2
Ramil Aritkulov, RUS
1.46,96
3
Maksim Adamovich, RUS
1.47,26
4
Andrey Zadorozhny, RUS
1.47,32
5
Sergey Kozhevnikov, RUS
1.47,54
6
Yury Koldin, RUS
1.47,69
7
Roman Tarasov, RUS
1.49,78
8
Viktor Ponomarev, RUS
1.51,25


19:40
M
Hammer throw


Place
Athlete
1
2
3
4
5
6
Result
1
Ivan Tikhon, BLR
79,44
X
81,04
X
73,75
X
81,04
2
Sergey Kirmasov, RUS
X
77,62
75,43
78,84
X
78,31
78,84
3
Yuriy Voronkin, RUS
78,69
72,44
72,43
X
76,12
76,17
78,69
4
Ilya Konovalov, RUS
77,09
78,09
X
75,13
78,33
78,65
78,65
5
Vadim Khersontsev, RUS
75,41
78,09
77,63
75,19
73,92
X
78,09
6
Aleksey Krikun, UKR
73,58
73,88
77,59
X
74,49
75,54
77,59
7
Libor Charfreitag, SLO
74,59
X
75,64
74,59
76,72
X
76,72
8
Aleksey Zagorny, RUS
75,39
X
X
X
X
X
75,39


19:40
M
100 m - final


Place
Athlete
Result
1
Andrey Yepishin, RUS
10,46
2
Aleksandr Kaydash, UKR
10,47
3
Roman Smirnov, RUS
10,61
4
Aleksandr Ryabov, RUS
10,62
5
Sergey Bychkov, RUS
10,62
6
Aleksandr Volkov, RUS
10,68
7
Ilya Levin, RUS
10,68
8
Vladimir Lukin, RUS
10,68


19:45
W
100 m - final


Place
Athlete
Result
1
Marina Kislova, RUS
11,21
2
Anzhela Kravchenko, UKR
11,36
3
Olga Fedorova, RUS
11,42
4
Larisa Kruglova, RUS
11,50
5
Irina Khabarova, RUS
11,70
6
Yelena Bolsun, RUS
11,72
7
Yekaterina Kondratieva, RUS
11,92

Natalia Ignatova, RUS
DNS


19:50
W
Triple jump


Place
Athlete
1
2
3
4
5
6
Result
1
Anna Pyatykh, RUS
X
14,45
X
X
14,27
X
14,45
2
Yelena Ivanova, RUS
X
14,03
13,66
14,18
14,25
14,18
14,25
3
Yelena Oleynikova, RUS
13,96
14,05
12,24
13,99
14,21
X
14,21
4
Yelena Donkina, RUS
13,85
14,10
14,16
14,17
X
X
14,17
5
Galina Sharova, RUS
13,63
12,70
13,51
13,54
X
13,44
13,63
6
Anastasia Ilyina, RUS
X
X
12,63
13,17
13,10
13,37
13,37
7
Irina Maksimova, RUS
X
12,50
12,45
12,35
X
12,60
12,60
8
Nadezhda Bazhenova, RUS






DNS


19:55
M
400 m


Place
Athlete
Result
1
Dmitriy Forshev, RUS
45,98
2
Aleksandr Usov, RUS
46,29
3
Yevgeniy Lebedev, RUS
46,45
4
Andrey Malkin, RUS
46,56
5
Andrey Semenov, RUS
46,57
6-7
Andrey Polukeev, RUS
46,84
6-7
Oleg Mishukov, RUS
46,84
8
Andrey Rudnitskiy, RUS
47,08


20:10
W
400 m


Place
Athlete
Result
1
Maria Lisnichenko, RUS
51,14
2
Svetlana Pospelova, RUS
51,82
3
Natalia Lavshuk, RUS
52,08
4
Tatiana Firova, RUS
52,11
5
Natalia Ivanova, RUS
52,56
6
Olesya Pogorelova, RUS
52,76
7
Olga Goncharova, RUS
52,82
8
Olga Golendukhina, RUS
52,98


20:25
W
200 m


Place
Athlete
Result
1
Marina Kislova, RUS
23,02
2
Olga Fedorova, RUS
23,34
3
Anzhela Kravchenko, RUS
23,57
4
Yekaterina Kondratyeva, RUS
23,84
5
Margarita Konoyko, RUS
24,11
6
Oksana Ekk, RUS
24,16
7
Svetlana Strekalova, RUS
25,17
8
Irina Khabarova, RUS
24,29


20:35
W
1500 m


Place
Athlete
Result
1
Yelena Zadorozhnaya, RUS
4.03,58
2
Olga Yegorova, RUS
4.06,22
3
Tatiana Tomashova, RUS
4.06,28
4
Yekaterina Rozenberg, RUS
4.06,34
5
Yulia Chizhenko, RUS
4.08,41
6
Yulia Kosenkova, RUS
4.08,80
7
Freda Daveron, IRL
4.10,89
8
Oksana Belyakova, RUS
4.11,46







Rambler's Top100


Znamensky Memorial Russian Athletics Meeting